"2 Lights" (rzeźba plenerowa)

"2 Lights" (rzeźba plenerowa)

Paweł Wocial & Kamila Tuszyńska

„2 Lights” to wielkoformatowa rzeźba plenerowa. Symbolizuje istnienie dwóch rodzajów światła: pierwszym z nich jest światło naturalne, boskie (iluminacja, oświecenie, rozwój wewnętrzny, w tym metafizyka i emocje), a drugim światło wynalezione przez człowieka (sztuczne, technologiczne, futurystyczne, kontrolowane przez intelekt, pozbawione emocji).

Element konstrukcyjny rzeźby, jakim jest przeciwwaga (pierwszy rodzaj światła), dotychczas utrzymywał drugi rodzaj światła w górze, jednak obecna forma jest efektem dokonania pewnego wyboru pomiędzy tymi dwoma rodzajami światła. Jego konsekwencją jest odwrócenie, utracenie przez przeciwwagę swojej pierwotnej funkcji.

Metafora wyboru światła

Przed świadomym dokonaniem wyboru rodzaju światła to materialna wegetacja zastępowała metafizyczne bycie.

Natomiast po dokonaniu wyboru następuje otwarcie na inne źródło światła: odrzucenie zimnej, bezdusznej technokracji, kontrolowanej wyłącznie przez intelekt, czyli odrzucenie symulakrum życia, czysto fizycznego aspektu egzystencji, na rzecz życia implicite i Bergsonowskiego élan vital (świadomość metafizyki, istnienia energii twórczej, siły życiowej, struktury i dynamiki procesów mentalnych).

Wystawy:

“sCULPTURE”, Millenáris Park, Art Market Budapest, Budapeszt, Węgry, 2016

„5 ton rzeźby w Orońsku”, Centrum Rzeźby Polskiej Orońsko, Polska, 2017