"Spirit of Ecstasy" (rzeźba „Rolls-Royce”)

Pawel-Wocial-Spirit of Ecstasy-ausstellungen-zkm-exhibition

"Spirit of Ecstasy" (rzeźba „Rolls-Royce”)

Rzeźba „Spirit of Ecstasy” (rzeźba „Rolls-Royce”) powstała przy wsparciu Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk i miała swoją premierę na wystawie indywidualnej w Starym Browarze w Poznaniu. „Spirit of Ecstasy” to nie jest samochód pokryty zabawkami, tylko zbudowana od początku w naturalnej skali (1:1) rzeźba w kształcie Rolls-Royce’a.

W 2011 i 2012 roku „Spirit of Ecstasy” była prezentowany w ZKM – Zentrum für Kunst und Medien Karlsruhe na zbiorowej wystawie Car Culture. Medien der Mobilität / Car Culture. Media of Mobility.

Celem wystawy było spojrzenie na ideę samochodu z wielu perspektyw: jako na przedmiot kultu i symbolu wolności osobistej, jako na wynalazek, dzięki któremu człowiek pokonał czas i przestrzeń, oraz jako na rozwiązanie problemu mobilności rozumianej nie tylko w znaczeniu fizycznym, ale także metaforycznym jako zmienności.

Samochód był metaforą wszystkich procesów i zmian w społeczeństwie. Na wystawie oprócz mojej rzeźby prezentowane były prace artystów takich jak: Peter Weibel, Erwin Wurm, Li Hui, Franz Ackermann, Ant Farm, Folke Kobberling, Martin Kaltwasser, Olaf Mooij, Tobias Rehberger czy Yin Xiuzhen.

Ostatnio „Spirit of Ecstasy” prezentowany była na jednej największych sędziowanych wystaw sztuki współczesnej w Europie – Nord Art 2018.

W tym roku z ponad 3000 zgłoszeń ze 105 krajów wybrano 200 artystów, a oprócz „Spirit of Ecstasy” na wystawie miały premierę jeszcze dwie rzeźby, które stworzyliśmy razem z Kamilą Tuszyńską:  „Where Fake Was Born (the New Venus of Willendorf)” oraz 3.0” (duże serce).

Wystawy:

NordArt 2018, Kunstwerk Carlshütte, Büdelsdorf, Niemcy, 2018

„Car Culture. Medien der Mobilität” – ZKM Karlsruhe, Niemcy, 2011/12

„Der Geist der Ekstase”, Galerie ZP, Karlsruhe, Niemcy, 2009

“Spirit of Ecstasy”, Stary Browar, Poznań, Polska, 2008