"Where Fake was Born. The New Venus of Willendorf" (duża rzeźba)

Pawel-Wocial-Kamila-Tuszynska-Venus-sculpture-crocs.

"Where Fake was Born. The New Venus of Willendorf (duża rzeźba)"

Paweł Wocial & Kamila Tuszyńska​

Wielkoformatowa rzeźba Wenus „Where Fake was Born (the New Venus of Willendorf)”miała swoją premierę podczas Nord Art 2018 w Niemczech. Była prezentowana razem z dwoma innymi moimi rzeźbami: „Spirit of Ecstasy” oraz „3.0” (Duże serce), której współautorką jest również Kamila Tuszyńska.

Rzeźba „Where Fake was Born (the New Venus of Willendorf)” przedstawia nowoczesną wersję bogini Wenus z Willendorfu. „Nowa” Wenus z Willendorfu jest w takich samych proporcjach co „stara” Wenus, ale w powiększonej skali – jej wysokość to 3,85 m.

Na jej podstawie powstała limitowana edycja naszych mniejszych rzeźb (wys. 37 cm)  „Where Fake was Born (the New Venus of Willendorf)”.

Rzeźba stoi w nieoryginalnych „Crocsach”, jednych z najczęściej podrabianych butów na świecie. Została wykonana z jelit wołowych, których główną rolą jest filtrowanie, eliminowania toksyn, odrzucanie zbędnych elementów.

Tak samo główną rolą „Where Fake was Born (the New Venus of Willendorf)”, czyli Nowej Wenus z Willendorfu, jest filtrowanie.

 W obecnych czasach jest tak wiele produktów, trendów, zachowań, faktów, fake-newsów, że trudno jest odróżnić to, co oryginalne od tego, co fałszywe, nieautentyczne.

Rzeźba Nowa Wenus z Willendorfu, podobnie jak oryginalna Wenus z Willendorfu, jest nie tylko alegoria płodności i obfitości, w tym  możliwych wyborów między nieskończenie wieloma kopiami a oryginałem, ale także symbolizuje filtrowanie, selekcję tego, co jest fałszywe, a co nie.  Fałszywe nie oznacza gorszej jakości ani nieautentyczności, ale kluczowa jest decyzja. 

 

Trudno zdecydować, czy Wenus z Willendorfu jest jedyną prawdziwą Wenus, a wówczas “Nowa” Wenus z Willendorfu jest fałszywa jako współczesna imitacja tej „Starej” Wenus, czy też ta Nowa Wenus z Willendorfu jest równie autentyczna, ponieważ w obecnym świecie nawet Wenus wymaga filtrowania.

Wystawy:

Nord Art, Kunstwerk Carlshütte, Büdelsdorf, Niemcy, 2018